Zařídit fotografie nebo videa z tiskových konferencí se může zdát jako naprostá malichernost. I mistr tesař se ale někdy utne, proto přinášíme pár užitečných rad jak na audiovizuální záznam z akcí.
Internet je plný „profíků“
Na trhu se pohybuje celá řádka poloprofesionálních i profesionálních fotografů a kameramanů. Pokud zatím nemáte vybraného „toho svého“ nebo se musíte uchýlit k alternativám, určitě si nejdříve projděte portfolio daného člověka. Fotky i videa prozradí detaily a často z nich zjistíte, zda spolupráci zahájit, či nikoliv.
I laikovi je po zhlédnutí několika galerií jasný minimálně styl, jakým určitý profesionál pracuje a zda tento styl vyhovuje pořádané akci. Část fotografů například ráda tvoří černobílé fotky nebo zachycuje kompozice formou nakloněné roviny, takže předměty na fotografii jsou vlastně nakřivo. U tvůrců videa zase hodně prozradí jak střih, tak volba záběrů pro videa.
Ptejte se, ujišťujte se, komunikujte!
Ať už si vyberete profesionálního tvůrce s hvězdnými klienty, nebo třeba jen kamarádova bratrance, vždycky se s daným člověkem sejděte ideálně na místě konání akce. Naprostým minimem v případě nedostatku času by měl být telefonát, během kterého si ujasníte vaše požadavky a představy.
Takové setkání či telefonát jsou zároveň ideální dobou, kdy se vás profesionál může zeptat prakticky na cokoliv od nároků na čas a celkové provedení akce přes dynamiku záběrů a postprodukci až po takové detaily jako jsou světelné podmínky a rozměry prostor.
S nedostatkem světla na akci si jak fotografové, tak kameramani ještě dokáží celkem poradit díky přídavným bleskům nebo přenosnému osvětlení. Pokud ale chystáte světelnou show, ohňostroje a další kouzla se světlem a stínem, je lepší na to fotografa a kameramana připravit dopředu a v případě nutnosti je zahrnout co největším množstvím technických detailů. Umožníte jim tak vybavit se vhodnou technikou jako je stativ či speciální čočky se zvýšenou světelností a případně získáte i nějaké rady pro akci samotnou.
Focení svépomocí
U některých klientů se může stát, že na profesionálního fotografa nebo kameramana není v rozpočtu místo. Fotografie z menší nebo neformální akce se dají zvládnout i svépomocí. I tady je ale třeba myslet na pár věcí.
V ideálním případě se vybavte zrcadlovkou. Pokud si myslíte, že podobného úspěchu dosáhnete při focení kompaktním fotoaparátem nebo telefonem, velmi pravděpodobně dostanete dost rozmazané, nekvalitní nebo dokonce žádné snímky. Takže zajistěte techniku a v případě potřeby i přídavný blesk pro focení v tmavším prostoru.
Budete muset obětovat jednoho člověka, který na akci prakticky celou dobu nepustí fotoaparát z rukou. Tohoto fotografa vybavte v ideálním případě co nejobšírnějším školením o focení s daným přístrojem. Je rozhodně lepší, když je člověk s technikou sžitý a ví, jak se taková věc drží.
Nezapomeňte také na základní informace o focení – zlatý řez, kompozice, protisvětlo a jak si s ním poradit a podobně. Stisknout spoušť dokáže každý, vytvořit dobrý snímek už jen málokdo.
A co udělat video?
To je častá otázka klientů, kteří chtějí mít kromě fotografií ještě nějaký další materiál coby výstup z tiskové konference. Pro kameramany do značné míry platí stejná pravidla jako pro fotografy. Řekněte jim kde akce je, jak bude zhruba probíhat a zda bude mít nějaké záludnosti či důležité části, na které by se měli při tvoření záznamu zaměřit především.
Dopředu si také ujasněte, jaký výstup vlastně očekáváte – jak dlouhé video by mělo ve výsledku vzniknout? Na jaký kanál je využijete? Bude třeba zapojit i mikrofon na mluvené slovo, nebo bude celé video pouze sledem záběrů s podkladovou hudbou?
Ať už sáhnete po profesionálních službách, poloprofesionálních nadšencích nebo dobrovolníkovi z vlastních řad, nezapomeňte na jedno důležité pravidlo – to, že se kameraman nebo fotograf neptá, neznamená, že vašemu zadání rozumí. A rozhodně je lepší investovat klidně jen pár drahocenných minut před začátkem akce pro instruktáž a vysvětlení, než si pak říkat, že jste to měli udělat.